2013 ‘ü kapatırken Elektronik Dans Müziğin altın yılı başlıklı bir yazı yazmıştım blogumda.

2014 ise 2013 ün üzerine etkinlik sayısının arttığı, bu müziğin donelerinin daha çok konuşulduğu ve diğer müzik dallarının misli ile önüne geçtiği bir yıl oldu. Coldplay’in A Sky Full of Stars şarkısına Avicii remix i öne çıktı. Bence yılın genel anlamda şarkısı David Guetta’nın Lovers on the Sun ‘ı oldu.

2014′ün açılışını bu yılın yıldız isimlerinden Technasia’nın BE-AT.TV’de yayınlanan BPM 2014 partisinde yaptık. Etkileyici idi yıl içinde tekrar dinlediğimi bilirim.

DJ MAG’da en iyiler arasında oy verdiğim isimlerden biri ve ne yazık ki beklediğim dereceyi alamadı. İnsanların popüler genel eğilimlere göre oy vermesi çok üzücü. Evet ismimiz Nic Fanciulli…..Carl Cox ile dirsek temasında gördük kendisini….Belçika’daki müthiş dekorlu XO Belgium partisinde müthiş performans sergiledi, müthiş….Çalışırken motivasyona ihtiyacınız olduğunda birebir

 

Etkinlik organizatörleri muhtemelen İstanbul’da yapabilirler bunu: Nicole Moudaber, Anja Schneider ve Ida Engberg ‘den oluşan “Kadın DJ’ler” temalı bir parti oldukça ilgi çekecektir. Anja Schneider’in setlerini Techno-Live Sets üzerinden dinlemekten yine çok keyif aldık. Moudaber’i de şiddetle tavsiye ediyorum:

In the MOOD – Episode 35 by Nicole Moudaber on Mixcloud

DJ MAG’da Hardwell, Adam Beyer, Nic Fanciulli, Wehbba ve Technasia’ya oy vermiştim. Hardwell evet herkesin dilinde ancak son setlerinin birçoğunda hep birbirini fazla tekrara düşmeye başladı. 2015′te yerini Alesso, Axwell, Steve Angelo gibi bir isime geçici olarak da olsa kaptırabilir.  İstanbul’da çaldı bu sene ancak talihsiz hepimizi yasa boğan Soma olayı nedeniyle biletimi iptal ettim.  Hardwell’in her Cuma gece yarısı yayınladığı Hardwell on Air setleri oldukça ilgi çekici. Bu noktada kutlamak lazım, kendi şirketinden çıkan ve bazılarını bizzat mixlediği güzel parçalarla iyi bir çalışma hazırlıyor. 198. setinde Winner ve Elephant şarkılarını mutlaka dinleyin.

 

Yıl içinde Carl Cox amcanın 52. yaşını kutladık. O yaşlandıkça biz de yaşlandığımızı hissetmiyor değiliz. Bunu tam mesai saatinde izlemek hem keyifti hem de neden İbiza’da değilim diye sorguladığım bir an daha oldu :)

Ultra Miami muhteşemdi. Bu sene bence iki set öne çıktı. Birisi komple set olarak harika olması ile Eric Prdyz’in birisi ise muhteşem intro’su ile Alesso’nun setleri…

Önce Alesso

Ve Eric Prdyz:

- Tomorrowland yine internetten canlı izlenememesi nedeniyle oldukça ciddi eleştirildi.  Etkinliğin gizemini bu noktada tutmak istedikleri ve hep böyle devam edecekleri belli….

- DJ Mag oylamasında yer alan isimlerden R3HAB, Dyro, bizden bir isim Ummet Ozcan yeni yılda da yıldızlaşacak diye dusunuyorum. Sander Van Doorn, Markus Schulz ve Fedde Le Grand ‘ın keskin düşüşünü izledik.

- Be-AT.TV mobil için premium üyeliklerini duyurdu. Büyük handikapı ise uygulamadan gecici cıktıgınızda müziğin tamamen gitmesi.

- Nic Fanciulli İstanbul’a geldi.

- Armin Van Buuren ve Martin Garrix de İstanbul’da sahne aldı.

- Ankara’da mutlaka iyi bir parti istiyoruz!

- TuneIn ‘de Radio FG – Paris ‘ten bir radyo – bunu dinlemenizi tavsiye ediyorum. Müzik gamını biraz genişletmelerini beklediğim Radyo Fenomen’in Clubbing kanalı da oldukça motive edici.

 

Notlarımı tamamlarken bu yılın keşiflerinden – en azından kendi adıma – Solomun’un Be-AT.TV’de de cok begenilen setini paylaşıyorum…2015′te de #EDM li günler, partiler diliyorum. Bu konuda görüşleriniz varsa lütfen bana yazın: tolgaozek(at)gmail.com

ssdsd