Evet bir süredir bazı birebir sohbetlerde de iletiyorum. Bence çok keyifli bir mecra olan ve yeni yeni ısındığım Instagram’ı aralarında takip ettiğim kişilerin de olduğu vatandaşlar çok yanlış kullanıyor.

Tabi bu elimizdeki telefon, tabletlerin de yarattığı etki ile midir nedir bilmiyorum, insanlar her anı paylaşmak zorunda hissediyor. Bu her anı paylaşma zorunda hissetmenin en yoğun yaşandığı yer ise Instagram. Hep dediğim bir cümle var, bence bu mecra kendine “Share Valuable Moments” diye bir slogan bulmalıydı. Tabi ki onların da canına minnet, ne kadar paylaşım, o kadar reklam için boşluk yaratmak demek olacak ileride belki…

Özellikle şunları anlayamadığımı belirtmem gerek

- Kedi fotoğrafı
- Ayak fotoğrafı
- Birlikte olduğunuz fakat belki kimbilir ileride ayrılacağınız kişi ile bolca fotoğraf
- Başka yerden yüklenen ve sanki telefonla çekilmiş süsü ile paylaşımlar
- İstanbul Boğazı ve İstanbul’daki bin kere kendini tekrar eden fotoğraflar
- Soda, Türk kahvesi fotoğrafları
- Güzel bir yerin neresi olduğu belirtilmeden çekilmiş fotoğrafı
- Aynı pozun türevlerinden 5-10 arka arkaya paylaşım
- Yolda okunacak dergilerin, kitapların paylaşımı (bize ne bundan? dergiden, kitaptan alıntı paylaş birşeyler öğrenelim)
- Daha sonra gidilecek mekanın “buraya gidilecek” diye paylaşılması.. (Halbuki bunun yerine burayı bilen varsa görüşünü alabilir miyim? olabilir degil mi?

vb liste uzar da gider. Önerileriniz olursa ve atladığımı düşünürsem eklemek isterim….

Farklı şeyler paylaşalım, burada kastettiğim illa yurtdışı gezileri değil…Yeri geldiğinde sosyal sorumluluk projelerinden bizzat anında çekilen fotoğraflar da olabilir, burayı daha keyifli ve akış kirliliği yaratmadan kullanalım…

Tabi ki “takipten çık” seçeneği her zaman açık:)